Петриківські розписи в інтер’єрі. Випуск 2

Код Петриківського розпису: Ганна Самарська, Тамара Вакуленко, Олександр Вакуленко, Олеся Вакуленко

У 1976 році Ганна Самарська, учениця видатної художниці Катерини Білокур, розмалювала петриківським розписом піч та сіни меморіального Музею-садиби у с. Богданівка, де жила її наставниця.

Ганна Самарська. Розпис печі у Музеї-садибі Катерини Білокур у с. Богданівка
Ганна Самарська. Фрагмент розпису у Музеї-садибі Катерини Білокур у с. Богданівка

Подружжя Тамара і Олександр Вакуленко та їхня донька Олеся мають у творчому доробку багато багатих, вишуканих і монументальних розписів інтер’єрів та екстер’єрів у Києві, Харкові, Запоріжжі, Чигирині, Дніпропетровську та французькому Ліоні.

Розпис холу Національної спілки художників України, ………м. Київ, 2003 р.

Розпис холу Національної спілки художників України, м. Київ, 2003 р.
Фрагменти розпису холу Національної спілки художників України, м. Київ, 2003 р.
Розпис холу Національної спілки художників України, м. Київ, 2003 р.
Розпис холу Національної спілки художників України, м. Київ, 2003 р.

Розпис інтер’єрів громадського об’єднання «Поступ», …………м. Харків, 2003

Ліва частина панно
Фрагмент лівої частини
Центральна частина панно
Права частина панно

2014

Розпис печі, ліва сторона
Розпис печі, права сторона

У 2016 році Тамара та Олександр Вакуленко виконали дійсно грандіозний за масштабами та задумом розпис у Авто-транспортному коледжі Харкова.

Розпис трьох панно у вестибюлі, праворуч від сходів.
Ліва частина триптиха
Центральна частина містить цитату Т. Шевченка
Третя частина
2 та 3 панно триптиха, ліворуч від сходів у вестибюлі
Центральне панно триптиха містить цитату із Гімну України “Ще не вмерла України і слава і воля…”
3 панно триптиха, ліворуч від сходів
Розпис у холі 1 поверху
Розписи у коридорі 1 поверху
Розпис у коридорі 1 поверху
Розписи у кабінеті зарубіжної літератури
Розпис у холі 3 поверху
Розпис інтер’єрів Національного історико-культурного заповідника «Чигирин», м.Чигирин Черкаської обл., 2013 р.
Розпис інтер’єрів Національного історико-культурного заповідника «Чигирин», м.Чигирин Черкаської обл., 2013 р.
Розпис інтер’єрів Національного історико-культурного заповідника «Чигирин», м.Чигирин Черкаської обл., 2013 р.
Розпис інтер’єрів Національного історико-культурного заповідника «Чигирин», м.Чигирин, Черкаської обл., 2013 р.
Фрагмент розпису інтер’єрів Національного історико-культурного заповідника «Чигирин», м. Чигирин Черкаської обл., 2013 р.

Наприкінці літа 2015 року художники розписували приміщення Харківської академії культури. Допомагали їм учні Тамари Олексіївни — Альона Кічкіна та Наталя Пекельна.

Розпис інтер’єру Академії мистецтва краси, м. Київ, 2017 р. Колективна робота учнів Київської школи петриківського розпису Тамари Вакуленко і Марини Саркісян.

Влітку 2019 року Тамара та Олександр Вакуленко взяли участь в арт-проєкті «Квітуче Приазов’є» (м. Маріуполь). Разом із Наталією Пекельною та Світланою Ромасько, на узбережжі Азовського моря, на території центру сімейного відпочинку «Акварель» художники розписували 15 тетраподів.

Об’єкт зеленого туризму Харківщини, село Черемушне.

Розпис виконано у 2019 році з Олександр Вакуленко, Оксана Цубер, Олена Левицька, Светлана Ромасько, Irina Panko, Lesya Morozuk, Оксана Кононенко.

У 2020 році Тамара та Олександр Вакуленко завершили розпис аудиторії Харківського автомобільно-дорожнього коледжу.

Фрагмент розпису
Майстерно виконана робота — задоволені майстри

За словами Т. Вакуленко, композиція розпису підпорядкована тематиці автодорожнього коледжу. Присутні дороги, транспорт, емблеми, тризуб, прапор… І дерево життя…

Самарська Ганна Миколаївна

Народний художник України, лауреат премії ім. Катерини Білокур. Член Національної спілки художників України, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Почесний мешканець села Богданівка та села Петриківка. Учениця народного художника України Катерини Білокур (з 1952).

Народилася 1 грудня 1941р. (за паспортом 15 січня 1942 р.) у
с. Богданівка, Київської обл. Упродовж 1961–1990 рр. — художник на фабриці сувенірних виробів «Дружба». Працювала в техніці петриківського розпису 30 років, розписуючи різні твори: від сувенірів (на папері, дереві, металі) до настінних розписів. Особливість творчості — витончені птахи, довершені композиції та кольорові рішення. З 1990 р. весь час присвячує живопису, як єдина учениця та послідовниця Катерини Білокур.

Учасниця обласних, всеукраїнських виставок з 1967 р. У 1977 р. представляла Україну на міжнародній виставці у США (м. Лос-Анжелес). Твори знаходяться в фондах музеїв України та приватних колекціях.

Вакуленко Тамара Олексіївна

Заслужений майстер народної творчості України (з 2006).
Член Національної спілки майстрів народного мистецтва України (з 1995). Заступник голови Харківського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України.
Лауреат премії ім. Данила Щербаківського (2003).

Народилася 7 квітня 1963 р. у с. Петриківка Дніпропетровської обл. в сім’ї народного художника України Ганни Самарської. З 1982 р. по 1983 р. викладала петриківський розпис в учбовому комбінаті
с. Петриківки. Закінчила Дніпропетровське художнє училище (1982), Харківський художньо-промисловий інститут за спеціальністю проектування інтер’єрів (1988).

Постійний учасник обласних, всеукраїнських та міжнародних виставок з 1985 р. Зокрема, побувала у Франції (м. Ліон, 1996 р.), Німеччині
(м. Нюрнберг, 2009 р.), Японії (м. Наґоя, 2005 р.), Китаї (м. Гонконг, 2015 р.), (Ізраїль, 2017).
Працює у галузі монументально-декоративного мистецтва і станкової графіки. Виконує розписи на папері, полотні, тканині, дереві, металі, розписує інтер’єри. Розмір творів різноманітний: від мініатюрної сувенірної продукції до розпису інтер’єрів та фасадів площею до десятків квадратних метрів. Над створенням монументальних робіт працює завжди разом з чоловіком Олександром Вакуленко.

В розписах простежується неповторний індивідуальний стиль, що сформувався внаслідок роботи на великих настінних площинах і вирізняється лаконізмом і тектонічною композиційною будовою, артистичним малюнком і тонким чуттям кольору.

Майстриня віддає перевагу живопису акрилом на полотні, стінопису, гуаші та яєчній темпері на папері. Улюблений сюжет — птахи, дерево життя.

З 2011 р. навчає техніці петриківського розпису учнів у Харкові та Києві. Завдяки педагогічній діяльності Тамари Вакуленко мистецтво петриківського розпису продовжується у творчості її учнів.

Твори художниці знаходяться у фондах музеїв України та приватних колекціях.

Вакуленко Олександр Сергійович

Заслужений майстер народної творчості України (з 2009).
Член Національної спілки майстрів народного мистецтва України (з 1995). Голова Харківського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Лауреат премії ім. Данила Щербаківського (2003).

Народився 21 березня 1963 р. у м. Новоросійську, Краснодарського краю (РФ). Закінчив Харківське художнє училище (1982) та Харківський художньо-промисловий інститут (1988).

Працює у техніці петриківського розпису та створює витинанки. Переважно це твори на полотні, дереві, папері та стіні. При створенні монументальних робіт працює разом із дружиною Тамарою Вакуленко. Постійний учасник обласних, всеукраїнських та міжнародних виставок з 1985 р., зокрема роботи експонувалися у Франції (м. Ліон, 1996 р.) та Німеччині (м. Нюрнберг, 2009 р.).

Улюблені сюжети: багатофігурні композиції на історичну тематику, трипільські мотиви. Твори знаходяться у фондах музеїв України та приватних колекціях.

Вакуленко Олеся Олександрівна

Художник, дизайнер, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України (з 2013 р.).

Народилась 30 червня 1989 р. у м. Харкові.

Закінчила Харківську державну академію дизайну та мистецтв за спеціалізацією «Художнє моделювання тканин», отримала диплом з відзнакою і кваліфікацію магістра дизайну тканин (2012).

У 2012–2014 роках отримувала стипендії Президента України для молодих майстрів народного мистецтва. Стипендіат Харківського обласного фонду підтримки молодих обдарувань (у 2002, 2004, 2005 та 2010 роках). Переможець Всеукраїнського конкурсу-огляду за програмою «Нові імена України» (2003).

Працює у жанрах українського декоративного розпису, книжкової і станкової графіки, витинанки, батику, розпису одягу, графічного дизайну. Проводить майстер-класи для дорослих та дітей. Олеся Вакуленко пропонує власне, оригінальне бачення розвитку сучасного петриківського розпису, яке демонструє у своїх роботах.

Постійна учасниця обласних та всеукраїнських виставок з 1996 р., зокрема мала персональні виставки у музеях та галереях Франції (м.Париж), Німеччини (м. Нюрнберг).

Олеся проілюструвала більше 10 книг, що вийшли друком у різних видавництвах міст Харкова, Києва та Львова.

У 2014 р. заснувала власну творчу майстерню, яка спеціалізується на виготовленні ексклюзивного одягу з ручним розписом. Створила авторську колекцію розписаних суконь “Дерево життя”.

У 2017 році посіла перше місце на міжнародному показі одягу в Астані (Казахстан). Лляні сукні з українським орнаментом підкорили суддів красою і практичністю.

Джерела:

1. Вакуленко Олександр Сергійович. Петриківка: мальовничий дивосвіт / уклад. О. О. Скаченко ; редкол.: Ю. І. Горбань, О. О Каракоз, Ю. М. Ключко, С. Г. Винокурова, Л. А. Рибка ; Київ. нац. ун-т культури і мистецтв, наук. б-ка. Київ : Вид. центр КНУКіМ, 2017. С. 56 . (Серія «Скарби нації» ; вип. 1).

2. Вакуленко Олеся Олександрівна. Петриківка: мальовничий дивосвіт / уклад. О. О. Скаченко ; редкол.: Ю. І. Горбань, О. О Каракоз, Ю. М. Ключко, С. Г. Винокурова, Л. А. Рибка ; Київ. нац. ун-т культури і мистецтв, наук. б-ка. Київ : Вид. центр КНУКіМ, 2017. С. 70. (Серія «Скарби нації» ; вип. 1).

3. Вакуленко Тамара Олексіївна. Петриківка: мальовничий дивосвіт / уклад. О. О. Скаченко ; редкол.: Ю. І. Горбань, О. О Каракоз, Ю. М. Ключко, С. Г. Винокурова, Л. А. Рибка ; Київ. нац. ун-т культури і мистецтв, наук. б-ка. Київ : Вид. центр КНУКіМ, 2017. С. 56. (Серія «Скарби нації» ; вип. 1).

4. Вакуленко Т. Українське мистецтво та японська сакура . Народне мистецтво. 2005. № 3/4. С. 53.

5. Вакуленко Т. У родинному інтер’єрі — Петриківка. Український сувенір : сайт. URL: http://www.ukrsov. kiev.ua/ru/library/-/

6. Самарська Ганна Миколаївна URL: http://lib.knukim.edu.ua/proekti-biblioteki/proekt-skarbi-nacii/petrikivskiy-rozpis/suchasni-maystri-petrikivki/#samarska

7. Вакуленко Т. У родинному інтер’єрі. Народне мистецтво. 2001. № 3/4. C. 10–13.

8. Тітінюк В. Ф. Відродження петриківських розписів у творчості родини Вакуленків. Тринадцяті Сумцовські читання : зб. матер. наук. конф. «Сучасний музейний заклад: проблеми вивчення, збереження та популяризації національної історико-культурної спадщини», 18 квітня 2007 р. Харків, 2007. URL: http://museum.kh.ua/academic/sumtsov-conference/2007/article.html?n=208

9. Фото розписів запозичено зі сторінки Тамари Вакуленко у соціальній мережі Facebook та мережі Інтернет.

Підготувала Олена Скаченко

У рамках культурно-просвітницького проекту наукової бібліотеки КНУКіМ “Скарби нації